Adatvédelmi kérdéseket is felvet a civil szférát ellehetetlenítő törvény
Megnehezíti a civil szervezetek munkáját, és sérti az adatvédelmi szabályzatot a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről szóló, botrányos körülmények között elfogadott törvény – nyilatkozta a Maszolnak Márton Árpád képviselő. Mint ismert, a jogszabály arra kötelezi a civil szervezeteket, hogy bejelentsék a támogatásaik haszonélvezőit.
A képviselőház plénuma döntő házként szerdán szavazott a törvénytervezetről. A jogszabályt a kormány terjesztette be a parlamentbe azzal a céllal, hogy a romániai jogrendbe ültesse az európai pénzmosás elleni irányelvet.
Márton Árpád emlékeztetett: az irányelv előírásait a kormány kiterjesztette minden alapítványra és társadalmi szerveződésre, holott az európai pénzmosás elleni irányelv csak egy bizonyos jellegű vagyongazdálkodási tevékenységet folytató szerveződésekre vonatkozik. „A jogi személyiséggel rendelkező, egyszerű falusi civil társadalmi szerveződéstől a jótékonysági tevékenységet folytató nagy szervezetekig mindenre kiterjed a hatása a törvénynek” – mondta.
A tervezet a szerencsejáték-szolgáltatókhoz vagy a bankokhoz hasonlóan kezeli a civil szférát pénzügyi kockázat szempontjából, kötelezővé teszi a támogatások reális haszonélvezőjének a bejelentését 30 napon belül, ha ennek a haszonélvezőnek a kiléte ismert. Ugyanakkor fel lehet oszlatni azokat a szervezeteket, amelyek ennek nem a kötelezettségnek nem tesznek eleget.
„Fel van sorolva, hogy miről kell jelentést letenniük a szervezeteknek – a vezetőségtől és az alapítótagoktól egészen a végső kedvezményezettekig, ha ezek a személyek azonosíthatók. Ha nem azonosíthatók, akkor csak a kedvezményezettek jellegét, meghatározását kell elküldeni” – magyarázta az RMDSZ-es politikus. A kedvezményezettek bejelentésére 10 ezer eurónál nagyobb átutalások esetén van szükség, és nem számít, hogy egy vagy több, egymással összefüggő átutalásról van szó.
Sérti az adatvédelmi szabályzatot
Mindez megnehezíti a civil szervezetek munkáját, ráadásul az adatvédelmi szabályzatot is sérti a képviselő szerint. „Pluszba készül egy olyan jellegű kartoték a lakosságról, aminek, hogy ha a személyi adatvédelemről szóló szabályzatot veszem figyelembe, nem is lenne szabad léteznie Romániában” – fogalmazott.
Márton Árpád szerint azért is kifogásolható a jogszabály, mert az európai irányelv arra is kitér, hogy „az intézkedések és a jelentési kötelezettségek esetében figyelembe kell venni a szükségesség és az emberek életének a megnehezítésének egyensúlyát”, azaz semmi olyat nem kérhetnek ezektől a szervezetektől, ami túlhalad a pénzmosás vagy terrorizmus finanszírozásának meggátolásához szükséges intézkedéseken.
Megismételték a szavazást
Mint ismert, a képviselőházban első nekifutásra a tervezet megbukott. Sarkalatos törvényről lévén szó, 165 szavazatra volt szükség az elfogadásához, de csak 163 szavazatot kapott. A PSD frakcióvezetője, Danial Suciu azonban a szavazás megismétlését kérte, arra hivatkozva, hogy több jelen lévő képviselő szavazatát nem regisztrálta a rendszer. Második nekifutásra, 170 támogató szavazattal, a tervezetet elfogadta a képviselőház. Az RMDSZ-frakció tiltakozásul kivonult a teremből a szavazás előtt. Kelemen Hunor szövetségi elnök „disznóságnak” nevezte a történteket.
A szerdai szavazást megelőzően negyven romániai civil szervezet intézett nyílt levelet a képviselőkhöz, amelyben tiltakoznak a tervezet ellen. A szövegébe ugyanis olyan előírások is bekerültek, amelyeknek célja az aláírók szerint nem a pénzmosás megelőzése, hanem a romániai egyesületek és alapítványok működésének az ellehetetlenítése.
- 34232 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34234 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34234 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34236 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34237 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34237 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni